Wycieczka do BUWWYCIECZKA DO BIBLIOTEKI                 UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
Dnia 18 listopada Koło Muzyczne i Koło Biblioteczne zwiedziło Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego, miejsce niezwykłe, gdzie pracują prawdziwi bibliotekarze.  Wycieczka była bardzo udana. Mogliśmy dowiedzieć się o czym jest mowa na wielkich tablicach (ścianach) przed samym budynkiem, jak i o wielkiej fioletowej konstrukcji przed wejściem – regałach na książki. Większość z nas  była tam po raz pierwszy, w związku z tym byliśmy bardzo podekscytowani  i zaciekawieni. Byliśmy pełni podziwu, gdy pani przewodniczka wprowadziła nas w głąb tego ciche raju dla osób spragnionych wiedzy. Zbiór woluminów tworzył prawdziwy labirynt z tym wyjątkiem, że wszystko było dokładnie oznakowane. Książki z regałów można było spokojnie brać i czytać w miejscach do tego przeznaczonych. Natomiast odkładać je na miejsce mogli tylko wyspecjalizowani pracownicy. Po zwiedzeniu biblioteki udaliśmy się do sali projekcyjnej, gdzie pani przewodnik zaprezentowała nam zbiory Gabinetu Zbiorów Muzycznych  i przeprowadziła  lekcję poświęconą starym i nowym sposobom zapisywania muzyki. Była to świetna okazja, by zobaczyć księgi mające ponad 200 lat.
Jak czytamy na stronie internetowej BUW w zakładce Historia Gabinetu Zbiorów Muzycznych : „do najcenniejszych obiektów z kolekcji (…) należy kodeks menzuralny z przełomu XV/XVI w. (…), zespół osiemnastowiecznych tabulatur lutniowych z opactwa cysterskiego w Krzeszowie, unikatowe przekazy, m.in. Missa super O gloriosa Domina Marcina Mielczewskiego (XVII w.), Credo G-dur przypisywane Antonio Vivaldiemu, rękopiśmienne kopie dzieł Bacha, Händla i in…”  Te ostatnie mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy. Szczególną ciekawostką była unikatowa na skalę Europy kopia utworu  Vivialdiego, pisana ręcznie z końca XVII wieku. Rękopis jest obiektem zainteresowania i badań dla wielu znawców muzyki.  Wycieczka była bardzo interesująca, lecz nie zobaczyliśmy całego jej ogromu gmachu  oraz ogrodów nad nią. Mamy nadzięję tam jeszcze wrócić.
Joanna Tobjasz, Daria Radomska, Jakub Golizda  


 Wrażenia uczestników :
Biblioteka Uniwersytecka zrobiła na mnie duże wrażenie, bo mogłem zobaczyć książki, które miały ponad 200 lat
Biblioteka zachwyciła mnie swoją niesamowitą, nowoczesną architekturą. Została zaprojektowana przez jednego z najlepszych polskich architektów.
BUW zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Największe wrażenie wywarły na mnie XVI-wieczne księgozbiory i ogrom książek w całej bibliotece.
Wycieczka była bardzo ciekawa. Niezwykle podobały mi się manuskrypty.
Największe wrażenie zrobiła na mnie budowa biblioteki oraz jej system antypożarowy, chroniący cenne zbiory. Stare księgi również były bardzo niecodziennym zjawiskiem. Uważam, że wycieczka była interesująca.
Wycieczka do BUW-u była bardzo interesująca. Najbardziej podobały mi się stare książki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz